[Analiza] Perspektywy pojednania turecko-kurdyjskiego

Kurdystan

Lipcowa decyzja Turcji, aby połączyć działania zbrojne przeciwko „Państwu Islamskiemu” w Syrii z nalotami na obozy PKK (Partia Pracujących Kurdystanu, kurd. Partiya Karkerên Kurdistan) w Iraku, stawia pod znakiem zapytania trwanie procesu pokojowego między państwem tureckim a PKK i możliwość dalszej poprawy stosunków z Kurdami zamieszkującymi ten kraj.

Mimo że rządząca Turcją partia AKP prezydenta Recepa Erdogana nie odżegnała się oficjalnie od “procesu rozwiązania” konfliktu kurdyjskiego, to coraz więcej faktów wskazuje na to, iż proces ten nie ma szans powodzenia, a obie jego strony wydają się coraz mniej zainteresowane jego podtrzymywaniem. Co więcej, wielce prawdopodobne jest, że nakręcać będzie się spirala turecko-kurdyjskiej przemocy.

Grażyna Baranowska z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz Magdalena Szkudlarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza analizują dla Global.Lab perspektywy turecko-kurdyjskiego procesu pokojowego w kontekście najnowszych wydarzeń.

Analiza: Perspektywy pojednania turecko-kurdyjskiego 

Zdjęcie: Flaga Kurdystanu (fot. jan Sefti (CC BY-SA 2.0)).

%d blogerów lubi to: