Adam Traczyk o Celach Zrównoważonego Rozwoju dla Dziennika Opinii Krytyki Politycznej

18675521235_74f6a06e36_k

„W Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zabrakło miejsca na poważną krytykę współczesnego neoliberalnego, nieegalitarnego modelu rozwoju, który z jednej strony potęguje globalne nierówności, a z drugiej prowadzi do zniszczenia środowiska naturalnego i zmian klimatycznych, podkopując tym samym podstawy przyszłej egzystencji i rozwoju.

Zamiast tego zaproponowano rozwiązania bliskie logice „zielonego kapitalizmu”, co objawia się choćby w przekonaniu, że dalszego wzrostu gospodarczego potrzebują nie tylko państwa rozwijające się, ale i wysokorozwinięte kraje Zachodu oraz wierze w możliwość uniezależnienia wzrostu od degradacji środowiska.

W rzeczywistości świat nie potrzebuje nieograniczonego wzrostu gospodarczego, ale sprawiedliwego podziału bogactwa. Na to jednak społeczność międzynarodowa, a zwłaszcza świat zachodni, nie jest jeszcze gotowa. Oby refleksja nie przyszła za późno”, pisze w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej Adam Traczyk, prezes Fundacji Global.Lab.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem pt. „Koniec głodu, nędzy i wyzysku? Ktoś w ONZ zapomniał, że żyjemy w kapitalizmie” na stronie Krytyki Politycznej.

Zdjecie: USAID U.S. Agency for International Development (CC BY-NC 2.0)

%d blogerów lubi to: