Adam Traczyk w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej: Przyjęcie uchodźców jest w interesie Polski

21195790461_f69c677c23_k
„Polska dyplomacja nie ma dużych doświadczeń w rozwiązywaniu problemów o charakterze ponadregionalnym, a takimi bez wątpienia są kryzys migracyjny, międzynarodowy terroryzm czy zmiany klimatu. Przekroczenie tej bariery w myśleniu o polityce międzynarodowej i poszerzenie optyki o obszary poza naszą najbliższą zagranicą jest jednak konieczne, aby Polska – szóste największe państwo UE, jedna z 25 największych gospodarek świata i państwo aspirujące, a takie intencje wyraża Jarosław Kaczyński, do członkostwa w G20 – mogła odgrywać istotną rolę na arenie międzynarodowej”, pisze Adam Traczyk w Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej.

ONZ przewiduje, że liczba uchodźców klimatycznych wzrośnie w ciągu najbliższych 35 lat z 22 do nawet 250 milionów. Antycypując przyszły wzrost ruchów migracyjnych, powinniśmy wykorzystać szansę i przetestować możliwe rozwiązania integracyjne na względnie małej grupie w niejako laboratoryjnych warunkach. Zamiast jednak przygotować służby państwowe i społeczeństwo do przyszłych wyzwań, podsyca się nieufność i utrwala stereotypy oraz utopijną wiarę, że uda się skutecznie zaryglować granice”, dodaje.

Zachęcamy się do zapoznania z całym artykułem pt. „Silna Polska w Europie? Bez zajęcia się uchodźcami nie ma na to szans” na stronie Krytyki Politycznej.

Zdjęcie: Uchodźcy na dworu w Wiedniu (fot. Josh Zakary (CC BY-NC 2.0))

%d blogerów lubi to: