[WATCH DOCS] Terror, wojna, odpowiedzialność. Afgańska lekcja

watch docs

Fundacja Global.Lab oraz WATCH DOCS

zapraszają serdecznie na debatę

Terror, wojna, odpowiedzialność. Afgańska lekcja

Odbędzie się ona 8 grudnia 2015 roku o godzinie 19:25
w Kinie Iluzjon (sala Stolica) przy ulicy Ludwika Narbutta 50A w Warszawie.

Debata odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Okazją do dyskusji będzie projekcja filmu „Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła”, która rozpocznie się o godzinie 18:00.

W debacie udział wezmą
Prof. Roman Kuźniar, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, były doradca Prezydenta RP
Piotr Łukasiewicz, ambasador RP w Afganistanie w latach 2012-2014
Prowadzenie: Dominika Gmerek, Global.Lab


„Przekaż wiośnie, by nie nadchodziła”
Reżyseria: Saeed Taji Farouky, Michael McEvoy
Zobacz trailer

W 2014 roku Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa oficjalnie zakończyły działania bojowe w Afganistanie, tym samym przekazując kontrolę nad całym krajem miejscowym żołnierzom. W bazie NATO w prowincji Helmand nie zostało nic poza magazynami dla dorosłych, setkami plastikowych butelek typu PET i kilkoma książkami, w tym Nowym Testamentem i  kroniką 100 dni prezydentury George’a W. Busha po zamachach z 11 września. Na drzwiach do jednego z pomieszczeń wciąż wisi tabliczka z napisem „Boże, błogosław naszych żołnierzy – w szczególności snajperów”, lecz teraz na twarzach członków ubogo wyposażonej kompanii Afgańskiej Armii Narodowej z miasta Giriszk ta apostrofa może wywołać już tylko gorzki uśmiech. Nadchodzącej wiosny to oni będą musieli przeciwstawić się najgroźniejszej od 13 lat ofensywie Talibów. Wydaje się, że w jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się jednak cywile, którym – bez względu na to, czy okażą się lojalni wobec sił rządowych, czy opowiedzą się po stronie Talibów – grozić będzie śmiertelne niebezpieczeństwo. Nakręcony w technice CinemaScope dokument Farouky’ego i McEvoy’a to dramatyczny portret pełnego niepewności społeczeństwa i wojny, w której nie biorą już udziału helikoptery typu Black Hawk.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
odbędzie się w Warszawie w dniach 4-10 grudnia 2015 roku.

WATCH DOCS to jeden z największych festiwali filmowych na świecie poświęconych prawom człowieka. W programie tegorocznej edycji znajdzie się ponad 60 dokumentów z całego świata. Poza filmami konkursowymi, które powalczą o Nagrodę WATCH DOCS, zaprezentowany zostanie wybór najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, zestaw najlepszych nowych polskich dokumentów społecznych oraz filmy krótkometrażowe.

Bilety na wszystkie pokazy i wydarzenia organizowane w ramach WATCH DOCS są bezpłatne. Pełny program znajduje się stronie na www.watchdocs.pl.

%d blogerów lubi to: