Czwartki Razem #11: Brazylia – polityczne igrzyska

czwartek

Zapraszamy na kolejny z serii wykładów organizowanych we współpracy przez Razem oraz Le Monde Diplomatique – edycja polska. Tematem spotkania, które odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:30 w klubokawiarni państwomiasto w Warszawie,  będzie aktualny kryzys polityczne w Brazylii. O politycznych igrzyskach w Brazylii rozmawiać będą dr Janina Petelczyc z Fundacji Terra Brasilis oraz Adam Traczyk z Global.Lab.

Jeszcze niedawno Brazylia przeżywała najlepszy okres w swojej historii. Reformy społeczne zapoczątkowane przez lewicowego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę wyciągnęły z biedy przeszło 40 milionów Brazylijczyków, rosła również pozycja międzynarodowa Brazylii. W roku Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Brazylię toczy jednak najpoważniejszy od dekad kryzys. Skandal korupcyjny w koncernie naftowym Petrobras i recesja ekonomiczna wyprowadziły setki tysięcy ludzi na ulice.

Czy efektem kryzysu będzie impeachment prezydentki Dilmy Rousseff, jednej z niewielu osób na szczytach władzy, której zarzuty korupcyjne nie dotyczą, i upadek będącego u władzy od 2003 roku lewicowego rządu Partii Pracujących? Czy w Brazylii mamy do czynienia z pełzającym zamachem stanu inspirowanym przez prawicową opozycję i media? Jaka przyszłość czeka latynoamerykańskiego kolosa i jego niezwykle podzielone społeczeństwo?

%d blogerów lubi to: