[Progresywna polityka zagraniczna] Europa w kryzysie/Jaka Europa po kryzysie?

Baner bez ramki

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta

zapraszają serdecznie na  seminarium

„Progresywna polityka zagraniczna – Europa w kryzysie/Jaka Europa po kryzysie?”

Drugie spotkanie w ramach cyklu „Progresywna polityka zagraniczna” odbędzie się 8 czerwca 2016 roku o godzinie 18:00 w Warszawie w biurze Fundacji Eberta przy ulicy Podwale 11 (II piętro). Tematem spotkania będzie przyszłość Unii Europejskiej i rola Polski w Europie.

Wstęp do dyskusji wygłoszą:
Piotr Buras, dyrektor biura European Council on Foreign Relations w Warszawie
Agnieszka Lichnerowicz, tokFM
Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde Diplomatique – edycja polska

Jaka jest przyszłości projektu europejskiego i jak wygląda alternatywa wobec konserwatywnej wizji Europy państw narodowych połączonych jedynie unią gospodarczą, proponowanej często w obliczu aktualnego kryzysu Unii Europejskiej? Czy możliwe jest kontynuowanie „business as usual”? Czy zgodnie z radą Janisa Varoufakisa należałoby przeprowadzić radykalną demokratyzację struktur unijnych? A może pora pochylić się nad projektem Europejskiej Republiki, jak postuluje Ulrike Guérot? Co właściwie znaczy „więcej Europy”? I wreszcie, jaką rolę powinna odgrywać w Europie Polska?

Projekt „Progresywna polityka zagraniczna” ma na celu intensyfikację dyskusji nad polską polityką zagraniczną w ujęciu progresywnym. W dobie integracji europejskiej, globalizacji, ale także zmian w globalnym porządku międzynarodowym i wyzwań o charakterze ogólnoświatowym – jak zmiany klimatyczne, zużycie surowców, migracje, powiększające się różnice miedzy bogatymi a biednymi – oraz rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w naszej najbliższej zagranicy sprawy międzynarodowe mają coraz większy wpływ na życie każdego z nas. Z wielu stron słychać głosy o zacieraniu się granicy między sprawami wewnętrznymi a zagranicznymi. Tymczasem kwestie związane z polityką zagraniczną nie znajdują się w centrum zainteresowania polskich sił politycznych reprezentujących idee progresywne. Jakie powinny być priorytety polskiej polityki zagranicznej? Jakimi wartościami powinna się ona kierować? Jakich odpowiedzi potrzebujemy w obliczu aktualnych wyzwań międzynarodowych? Do wspólnej dyskusji chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli różnych środowisk, którym bliskie są idee progresywne, demokratyczne i proeuropejskie oraz wartości takie jak wolność, równość i solidarność, aby wspólnie poszukać odpowiedzi na te zagadnienia.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do 6 czerwca na adres e-mail: biuro@globallab.org.pl

Więcej o projekcie
%d blogerów lubi to: