[Progresywna polityka zagraniczna] Bezpieczeństwo, głupcze?

Baner bez ramki

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta

zapraszają serdecznie na  seminarium

„Progresywna polityka zagraniczna – Bezpieczeństwo, głupcze?”

Trzecie spotkanie w ramach cyklu „Progresywna polityka zagraniczna” odbędzie się 28 czerwca 2016 roku o godzinie 17:15 w Warszawie w biurze Fundacji Eberta przy ulicy Podwale 11 (II piętro). Tematem spotkania, które odbędzie się tuż przed szczytem NATO w Warszawie, będzie polityka bezpieczeństwa Polski.

Wstęp do dyskusji wygłoszą:

Witold Jurasz, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych
dr Filip Ilkowski, Inicjatywa Stop Wojnie
Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie
dr Anna Wojciuk, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW

Jakiej polityki bezpieczeństwa potrzebuje Polska? Czy w obliczu agresywnej polityki Rosji planowane wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest adekwatną odpowiedzą? Czy potrzebujemy w Polsce obecności wojsk sojuszu? Jakie rozstrzygnięcia przyniesie lipcowy szczyt NATO w Warszawie? Jaki powinien być charakter stosunków polsko-amerykańskich w kontekście bezpieczeństwa? A może NATO jest już reliktem zimnej wojny i potrzebujemy w Europie całkiem nowej architektury bezpieczeństwa? Jaki wpływ na bezpieczeństwo mają niemilitarne, miękkie czynniki?

Projekt „Progresywna polityka zagraniczna” ma na celu intensyfikację dyskusji nad polską polityką zagraniczną w ujęciu progresywnym. W dobie integracji europejskiej, globalizacji, ale także zmian w globalnym porządku międzynarodowym i wyzwań o charakterze ogólnoświatowym – jak zmiany klimatyczne, zużycie surowców, migracje, powiększające się różnice miedzy bogatymi a biednymi – oraz rosnących zagrożeń bezpieczeństwa w naszej najbliższej zagranicy sprawy międzynarodowe mają coraz większy wpływ na życie każdego z nas. Z wielu stron słychać głosy o zacieraniu się granicy między sprawami wewnętrznymi a zagranicznymi. Tymczasem kwestie związane z polityką zagraniczną nie znajdują się w centrum zainteresowania polskich sił politycznych reprezentujących idee progresywne. Jakie powinny być priorytety polskiej polityki zagranicznej? Jakimi wartościami powinna się ona kierować? Jakich odpowiedzi potrzebujemy w obliczu aktualnych wyzwań międzynarodowych? Do wspólnej dyskusji chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli różnych środowisk, którym bliskie są idee progresywne, demokratyczne i proeuropejskie oraz wartości takie jak wolność, równość i solidarność, aby wspólnie poszukać odpowiedzi na te zagadnienia.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału na adres e-mail: biuro@globallab.org.pl

Więcej o projekcie
%d blogerów lubi to: