[Progresywna polityka zagraniczna] Euro w czasach eurosceptyków

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta
zapraszają serdecznie na seminarium:

„Euro w czasach eurosceptyków”

Siódme spotkanie w ramach cyklu „Progresywna polityka zagraniczna” odbędzie się 12 czerwca 2017 roku o godzinie 18:00 w Warszawie w biurze Fundacji Eberta przy ulicy Podwale 11 (II piętro).

Wstęp do dyskusji wygłoszą:

Anna Gromada – członkini Zarządu Fundacji Kaleckiego, ekonomistka i socjolożka, pracownik Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz research fellow w paryskim instytucie badawczym IRDES. Absolwentka ekonomii międzynarodowej w Szkole Głównej Handlowej, socjologii i politologii na Uniwersytecie Cambridge oraz studiów nad ekonomią rozwoju we Francuskim Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po). Była stypendystką m.in. Yale, Pace, Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu w Oslo.

Rafał Woś – dziennikarz i publicysta ekonomiczny, związany od 2015 roku z tygodnikiem „Polityka”, a w 2009-2015 z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, absolwent stosunków międzynarodowych oraz prawa na Uniwersytecie Warszawskim, autor bestsellerowej książki „Dziecięca choroba liberalizmu”.

W obliczu możliwych reform Unii Europejskiej do polskiej debaty publicznej wraca pytanie o przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty euro. Mimo powszechnego zadowolenia z członkostwa Polski w UE, niewielu Polaków wykazuje wolę głębszej integracji ze strukturami europejskimi, dotyczy to także zastąpienia złotówki przez euro. Tymczasem coraz wyraźniej rysuje się scenariusz, w którym państwa należące do strefy euro stanowić będą „jądro”, w którym przyśpieszą procesy integracyjne, pozostawiając pozostałych członków UE na marginesie. Sytuacja ta stanowi wyzwanie dla wszystkich sił politycznych chcących utrzymać Polskę blisko europejskiego centrum. Jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy przystąpienia Polski do strefy euro? Jakie są argumenty za i przeciw euro? Czy argumenty polityczne będą dominować nad ekonomicznym rachunkiem zysków i strat? Jaką strategię powinna obrać w perspektywie najbliższych lat Polska, aby zminimalizować ekonomiczne ryzyka przyjęcia euro, jak i polityczne pozostawania (przynajmniej na razie) poza strefą? A może powinniśmy jak najdłużej trzymać się złotówki?

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału na adres e-mail: biuro@globallab.org.pl

 

%d blogerów lubi to: