Europa na nowo. Jaka Unia po europejskiej wojnie domowej?

Zapraszamy serdecznie na debatę „Europa na nowo. Jaka Unia po europejskiej wojnie domowej?„, która odbędzie się 5 października 2017 roku, o 18:30 w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 w Warszawie.

Na naszych oczach toczy się „europejska wojna domowa”, w której na przeciw sobie stoją przegrani globalizacji i jej beneficjenci, ośrodki wielkomiejskie i regiony wiejskie, młodzi i starzy, biedni i bogaci, elity i lud, tożsamościowcy i kosmopolici. Te konflikty zdają się nie tylko zastępować inne polityczne spory, włącznie z klasycznym podziałem na lewicę i prawicę, ale i od środka rozsadzać państwa narodowe jako wspólnoty polityczne. Czy wisi nad nami katastrofa? A może „europejska wojna domowa” otwiera tak naprawdę drogę ku nowej Europie – demokratycznej i socjalnej, której podstawą będzie nowa umowa społeczna między europejskimi obywatelkami i obywatelami niezależnie od ich narodowej przynalezności? A może to tylko naiwna utopia? I co to wszystko znaczy dla Unii Europejskiej tu i teraz?

Goście:

Ulrike Guérot – politolożka, profesorka Uniwersytetu w Krems, gdzie kieruje Departamentem Polityki Europejskiej i Badań nad Demokracją, założycielka European Democracy Lab, autorka m.in. książek „Dlaczego Europa musi stać się republiką!” oraz „Europejska wojna domowa”, wydanej właśnie przez Krytykę Polityczną.

Witold Jurasz – publicysta, na antenie Polsat News prowadzi program „Prawy do Lewego. Lewy do Prawego”, prezes Ośrodka Analiz Strategicznych, były dyplomata.

Michał Sutowski – politolog, publicysta, członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych, autor m.in. zbioru wywiadów „Rok dobrej zmiany”.

Debatę poprowadzi Adam Traczyk, współzałożyciel Global.Lab.

Europa_na_nowo_poster

Organizatorzy:
Fundacja Global.Lab
Krytyka Polityczna
Fundacja im. Friedricha Ebert
European Democracy Lab

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

%d blogerów lubi to: