Budować mosty i pogłębić dialog: Jak ożywić stosunki polsko-niemieckie?

Wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta oraz Fundacją Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae” zapraszamy serdecznie na debatę „Budować mosty i pogłębić dialog: Jak ożywić stosunki polsko-niemieckie?”, która odbędzie się w czwartek 17 maja o godz. 17.00 w  biurze Fundacji Eberta (ul. Podwale 11)

Stosunki polsko-niemieckie mają bogatą tradycję, od procesu pojednania po II wojnie światowej aż po wspólną pracę na rzecz wspólnoty europejskiej. Mimo że przez pewien czas podlegały one istotnym napięciom, w ostatnim czasie zauważamy sygnały odprężenia, co może stać się impulsem do powrotu do trwałego, dynamicznego partnerstwa polsko-niemieckiego.

Dobre stosunki polsko-niemieckie w ramach Unii Europejskiej to nie tylko współpraca gospodarcza i w obszarze bezpieczeństwa, lecz również wspieranie prowadzonego od dziesięcioleci dialogu między przedstawicielami środowiska akademickiego, społeczeństwa obywatelskiego i sektora edukacji. Przed politykami i dyplomatami staje obecnie istotne wyzwanie rozwoju dialogu polsko-niemieckiego, tak by intensywniejsza wymiana doprowadziła do przezwyciężenia różnic w ocenach faktów. Istotną rolę odgrywa zatem rozwijanie stosunków między przedstawicielami różnych środowisk z obu krajów, w tym m.in. ze świata nauki, mediów czy kultury.

W przyszłości stajemy również przed koniecznością odpowiedzi na następujące pytania: w jakim stopniu powinno zaktywizować się społeczeństwo obywatelskie, by przyczynić się do utrzymania dobrosąsiedzkich stosunków? Jakie strategie powinni przyjąć politycy, którzy są łącznikami pomiędzy światem polityki a społeczeństwem?

Między innymi na te pytania będziemy starali się znaleźć odpowiedzi wraz z zaproszonymi gośćmi: Ireneuszem Bilem (Fundacja Amicus Europae), Angelicą Schwall-Düren, byłą przewodniczącą zarządu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich, Adamem Traczykiem (Fundacja Global.Lab) oraz Susanne Zels (Polis 180).

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-niemieckie.
Prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa do 16 maja na adres biuro@feswar.org.pl

%d blogerów lubi to: