Transakcje czy Autonomia? Wyzwania dla bezpieczeństwa Polski

Transakcje czy Autonomia_Wyzwania dla bezpieczeństwa Polski i Europy.png

Fundacja Global.Lab oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają serdecznie na debatę:

Transakcje czy Autonomia? Wyzwania dla bezpieczeństwa Polski

Od początku prezydentury Donalda Trumpa dwa pojęcia wyznaczają oś debaty o bezpieczeństwie Europy: polityka transakcyjna i autonomia strategiczna. Pierwsze z nich opisuje zwrot w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych od relacji sojuszniczych opartych na wspólnocie wartości i interesów na rzecz skupienia się wyłącznie na amerykańskich interesach strategicznych i ekonomicznych. Pod drugim kryją się wszelkie inicjatywy – rzeczywiste lub pozostające w sferze werbalnych zapowiedzi – mające na celu osiągnięcie przez państwa europejskie większej niezależności od Waszyngtonu.

Zgodnie z tym podziałem część państw europejskich swoją politykę bezpieczeństwa opierać chce w dalszym ciągu na bliskim sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi dostosowując się do wymogów waszyngtońskiej polityki transakcyjnej. Inne z kolei nie wierzą już w trwałość sojuszu północnoatlantyckiego i poszukują do niego alternatyw, czego najdobitniejszym dowodem był niedawny wywiad prezydenta Francji Emmanuela Macrona dla The Economist, w którym stwierdził, że NATO osiągnęło stan „śmierci mózgu”.

Jaka powinna być optymalna strategia Polski wobec tych dylematów? Jak spory wewnątrz wspólnoty transatlantyckiej i Unii Europejskiej wpływają na nasze bezpieczeństwo? Czy Europa w ogóle jest zdolna sama siebie bronić przez zewnętrznymi zagrożeniami? Czy powracająca do Sejmu lewica może tchnąć nowe impulsy do debaty o polskiej polityce bezpieczeństwa?

Odpowiedzi na te pytanie poszukamy wraz z naszymi panelistami:

Piotr Łukasiewicz – były ambasador RP w Afganistanie, pułkownik rezerwy, ekspert Global.Lab.
Anna-Maria Żukowska – posłanka na Sejm RP, rzeczniczka klubu Lewica.
Piotr Buras – dyrektor warszawskiego biura European Council on Foreign Relations.
Uwe Optenhögel – wice-prezydent Foundation for European Progressive Studies (FEPS), były dyrektor biura Fundacji Eberta w Brukseli.

Prowadzenie: Adam Traczyk, Global.Lab

%d blogerów lubi to: