Zrównoważony Rozwój

Ponad czterdzieści lat temu autorzy raportu „Granice wzrostu” przygotowanego dla Klubu Rzymskiego ostrzegali, że jeśli nie zmienią się trendy dotyczące wzrostu światowej populacji, industrializacji, zanieczyszczenia środowiska, produkcji żywności i zużycia zasobów naturalnych, to w ciągu  stu lat osiągnięte zostaną granice wzrostu Ziemi. Od momentu publikacji „Granic wzrostu” w 1972 roku kwestia zrównoważonego, przyjaznego środowisku i społeczeństwu rozwoju stała się obiektem zainteresowania nie tylko naukowców i aktywistów, ale również polityków z całego świata. Niestety, problem nieograniczonego wzrostu w ograniczonym świecie ciągle znajduje się na marginesie polskiej debaty publicznej.

Debata na temat rozwoju nie ogranicza się jednak jedynie do kwestii ochrony środowiska. Wobec nierozwiązanego problemu biedy oraz rosnących różnic między bogatymi a biednymi konieczne jest zastanowienie się, czy globalny system gospodarczy oparty na neoliberalizmie faktycznie najlepiej zaspokaja potrzeby ludzkości i przyczynia się do jej rozwoju.

Poszukiwania alternatywnego, zrównoważonego ekonomicznie, społecznie i ekologicznie modelu gospodarczego, są w istocie przyczynkiem do zdefiniowania na nowo pojęcia „rozwoju”. Czym zatem jest rozwój? Jakiego rozwoju potrzebujemy, aby rozwiązać problem biedy na świecie i sprawić by możliwie wielu ludzi było szczęśliwymi? Czy możliwy jest dobrobyt bez wzrostu gospodarczego? Jakie są alternatywne drogi rozwoju? Na te i podobne pytania będziemy starali się odpowiedzieć.

%d blogerów lubi to: