[Raport] Jak oszukuje się białoruskich wyborców – relacja polskiego obserwatora

Zachęcamy do lektury raportu opublikowanego przez Global.Lab pt. „Jak oszukuje się białoruskich wyborców – relacja polskiego obserwatora”. Nasz ekspert i obserwator wyborów z ramienia OBWE Mateusz Bajek skrupulatnie opisuje w nim mechanizm fałszerstw wyborczych, do jakich doszło w czasie wyborów prezydenckich na Białorusi w 2015 roku.

„Fałszerstwo wyborcze można zdefiniować jako celową zmianę wyników głosowania w czasie wyborów w celu uzyskania określonego efektu. Zgodnie z tą definicją należy bez najmniejszych wątpliwości stwierdzić, że w rejonie zawodskim Mińska sfałszowano wybory prezydenta Białorusi, które odbyły się 11 października 2015 roku”, pisze Mateusz Bajek.

Raport daje nie tylko szczegółowy wgląd w sam proces głosowania i liczenia głosów w trakcie wyborów na Białorusi, ale też w szerszą rzeczywistość polityczną kraju: „Zadając sobie pytanie, czy „Łukaszenka wygrałby wybory, gdyby ich nie sfałszował?” należy jednak brać pod uwagę nie tylko sam proces głosowania i liczenia głosów. Składową uczciwych wyborów jest również proces wyboru członków komisji wyborczych (w ramach którego praktycznie uniemożliwiono pracę w komisjach dla osób niezależnych, oraz tych o poglądach opozycyjnych), wielomiesięczna kampania wyborcza (w której faworyzowany był Alaksandr Łukaszenka), czy proces dopuszczania kandydatów do wyborów (którego nie przeszli kandydaci najmniej wygodni dla władz). Faktyczne przełożenie na uczciwość wyborów miało również pięć lat dzielących jedną elekcję od drugiej – brak realnie funkcjonującego systemu partyjnego, pacyfikacja opozycji i zalążków niezależnych mediów, tłumienie aktywności społeczeństwa obywatelskiego, czy też stosowana przez białoruskie władze propaganda. Rozumiejąc złożoność sytuacji politycznej na Białorusi należy więc przestać powtarzać, że „Łukaszenka i tak by wygrał, gdyby nie sfałszował wyborów”. Łukaszenka fałszuje Białoruś”.

                                          Kliknij w obrazek, aby otworzyć raport.                                                                                                                                                                          

jak-oszukuje

     Русский вариант отчета

17035431_10154655196358423_1356924974_n

Raport zostanie zaprezentowany w ramach debaty Jak Łukaszenka fałszuje Białoruś”.

%d blogerów lubi to: